Bruksizm to dolegliwość, z którą zmaga się naprawdę wiele osób. Jednak można w prosty sposób pozbyć się go na długi czas. Jak? Decydując się na leczenie bruksizmu botoksem. W moim gabinecie w Krakowie chętnie podejmę się zniwelowania tego nieprzyjemnego nawyku.
Toksyna botulinowa w przypadku bruksizmu może być samodzielną metodą leczenia lub wspomagać inne terapie, jak np. stomatologiczne (stosowanie nazębnych szyn relaksacyjnych lub aparatów blokowych, przywrócenie prawidłowego zgryzu), fizjoterapeutyczne (laseroterapia, terapia manualna, światłolecznictwo) czy psychologiczne.
Dolegliwość, jaką jest bruksizm, można w prosty sposób zniwelować. Leczenie to nic innego jak wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięśnie żwacze (czasami mięśnie skroniowe). Po podaniu substancji czasowo zostają zablokowane przepływy impulsów nerwowych, co w efekcie przekłada się na zmniejszone napięcie mięśniowe, obkurczenie oraz rozluźnienie się mięśni powodujących bruksizm. Leczenie powoduje zniwelowanie zaciskania szczęki, przez co znika problem ze zgrzytaniem, a nawet poprawie ulegają rysy twarzy w obrębie żuchwy.
Aby leczenie bruksizmu przyniosło oczekiwane rezultaty, ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych – przez 4 godz. po zabiegu nie wolno przyjmować pozycji leżącej, bezpośrednio w dniu zabiegu nie wykonywać intensywnych ćwiczeń zwłaszcza z głową w dół, a także unikać wysokich temperatur.
W ciągu kilku dni po wykonaniu zabiegu pacjent odczuwa rozluźnienie mięśni żwaczy, ustąpienie napięcia, bólów głowy i problemów ze snem. Tak zadowalające efekty utrzymują się do około 6 miesięcy, jednak czas ich trwania jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami pacjenta. Zabieg jest krótki i nie pozostawia śladów na skórze. Od razu można powrócić do codziennych zajęć.
W przypadku przerostu mięśni żwaczy dolny odcinek twarzy przybiera kształt kwadratowy. Podanie botoksu w mięsień żwacz powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego i osłabienie siły skurczu, a także złagodzenie kształtu twarzy na bardziej owalną. Większość pacjentów uznaje zabieg za znacząco zmieniający jakość ich życia.
Tak – działanie substancji ustępuje w ciągu 4-6 miesięcy, nie odnotowano trwałych powikłań po zabiegu. Co kilka miesięcy należy powtórzyć podanie toksyny. Leczenie jest jedną z popularnych metod pozbycia się bruksizmu. Nie zawsze musi być ono skomplikowane, bolesne czy wiązać się z nieprzyjemnymi komplikacjami.
Niebawem pojawią się tutaj zdjęcia efektów zabiegu.