Botoks – leczenie bruksizmu

Toksyna botulinowa w przypadku bruksizmu może być samodzielną metodą leczenia lub wspomagać inne terapie, jak np stomatologiczne (stosowanie nazębnych szyn relaksacyjnych lub aparatów blokowych, przywrócenie prawidłowego zgryzu), fizjoterapeutyczne (laseroterapia, terapia manualna, światłolecznictwo) czy psychologiczne.

Na czym polega zabieg?

Zabieg, polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w mięśnie żwacze (czasami mięśnie skroniowe).

Ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, czyli min 4 godz po zabiegu nie wolno leżeć, w dniu zabiegu nie wolno wykonywać intensywnej gimnastyki zwłaszcza z głową w dół, należy unikać wysokich temperatur.

W ciągu kilku dni pacjent odczuwa rozluźnienie mięśni żwaczy, ustąpienie napięcia, bólów głowy i problemów ze snem. Tak zadowalające efekty utrzymują się do około 6 miesięcy, jednak czas ich trwania jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami pacjenta. Zabieg jest krótki  i nie pozostawia śladów na skórze, od razu można powrócić do codziennych zajęć.

W przypadku przerostu mięśni żwaczy dolny odcinek twarzy przybiera kształt kwadratowy. Podanie botoksu w mięsień żwacz powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego i osłabienie siły skurczu, a także złagodzenie kształtu twarzy na bardziej owalną. Większość pacjentów uznaje zabieg za znacząco zmieniający jakość ich życia.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Zabieg jest w pełni bezpieczny – działanie toksyny ustępuje w ciągu 4-6 miesięcy, nie odnotowano trwałych powikłań po zabiegu. Co kilka miesięcy należy powtórzyć podanie toksyny.

 Przeciwwskazania

  • ciąża i karmienie piersią
  • przyjmowanie antybiotyków (min. 2 tygodnie przed zabiegiem)
  • aktywna infekcja
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • problemy z krzepnięciem krwi
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych

Niebawem pojawią się tutaj zdjęcia efektów zabiegu.

Sprawdź cenę  Umów zabieg
Botoks – leczenie bruksizmu Card image cap