Przebarwienia, melasma

Tak naprawdę nie zmarszczki, ale przebarwienia mają największy wpływ na ocenę wyglądu. Związane jest to zaburzonym  funkcjonowaniem (nadaktywacją) komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów, które produkują barwnik melaninę.  

Przebarwienia posłoneczne

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja na słońce, dlatego najczęściej tworzą się w miejscach, które na ogół są odsłonięte jak twarz, dekolt, ramiona czy dłonie.

Przebarwienia pozapalne

Przyczyną powstawania przebarwień na twarzy są również stany zapalne w wyniku trądziku czy urazu mechanicznego.

Przebarwienia starcze 

To większe od piegów plamy, które pojawiają się w starszym wieku u osób, które we wcześniejszych latach nadużywały słońca

Przebarwienia polekowe

Powstawanie plamek może być związane również z chorobami autoimmunologicznymi, zwłaszcza tarczycy czy stosowaniem preparatów hormonalnych lub leków i suplementów światłouczulających (uwaga zwłaszcza na preparaty zawierające w składzie dziurawiec!).


Melasma to przebarwienie w postaci plamy wyłącznie na twarzy, wpadające w odcienie ciemnego brązu i mające bardzo nieregularny kształt. Przyczyną jej powstawania są zmiany hormonalne(ciąża, antykoncepcja, terapia hormonalna) i dotyczy kobiet .

Warto wpamiętać, że skuteczne usunięcie przebarwień nie daje gwarancji, że nie powrócą!

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja pozabiegowa i unikanie słońca (przede wszystkim codzienne stosowanie kremów z wysokim filtrem UV)

Jak leczyć?

Najskuteczniejsze metody leczenia to laseroterapia oraz peelingi medyczne, również jako terapie łączone.

Niebawem pojawią się tutaj zdjęcia efektów zabiegu.